Diş Ağrısı Belirtileri

Bu ağrı tipi aniden oluşabilmekte ya da yavaş yavaş gelişebilmektedir. Nedenine bağlı olarak, donuk ya da sersemletici olabilen diş ağrısı, bazen kişiyi oldukça zorlayabilecek kadar şiddetli de olabilmektedir.

Diş ve diş eti rahatsızlıklarını önlemenin en etkili yöntemi düzenli diş ve ağız temizliği olsa da, bazı durumlarda diş problemleri kaçınılmaz olabilmektedir. Bu problemler genellikle, yaşla birlikte artmaktadır. Bununla birlikte, çocuklukta dahil her yaştan insanı etkileyebilmektedir.

Diş ağrısı nasıl anlaşılır? Diş ağrısı başlangıcının ve sonrasının ortak belirtileri şunlar olabilmektedir:

·         Bir veya birkaç diş üzerinde hissedilen ağrı

·         Çiğneme sırasında oluşan keskin ağrı

·         Dişte renk değişikliği

·         Çok sıcak veya soğuk yiyeceklere karşı hassasiyet

·         Diş eti iltihabı veya kanaması

·         Yemek yerken ağrı yaşama ya da zorluk çekme

Hissedilen diş ağrısı şu şekillerde ortaya çıkabilmektedir:

Keskin Diş Hassasiyeti

Diş ağrısı sadece soğuk ya da sıcak içecekler ve yiyecekleri tükettikten sonra ortaya çıkabilmektedir. Soğuk havaya maruz kalma gibi durumlarda diş ağrısı daha şiddetli bir hal alabilmektedir.

Bu tip bir ağrı keskin bir şekilde hissedilmektedir. Diğer koşullarla birlikte, diş boşlukları ya da apse nedeniyle de gelişebilmektedir.

Arada Sırada Oluşan Ağrı

Diş ağrısı birkaç dişte ya da daha fazlasında bıçaklanma gibi hissedilebilmektedir. Bu ağrı genellikle ağzı açmak, soğuk yiyecekleri tüketmek ve diğer aktivitelere tepki olarak ortaya çıkmaktadır.

Bıçaklanma benzeri bu ağrı gelip gidebilmektedir. Ortaya çıktığında ise oldukça acı verici olabilmektedir.

Bu durum genellikle bir diş oyuğu, çatlaması veya apsesinden kaynaklanmaktadır.

Yemek Yerken Oluşan Ağrı

Diş ağrısı sadece yemek yendiği zaman ortaya çıkıyorsa, bu durumun nedeni muhtemelen bir diş kırığı ya da diş çürümesidir. Ağrı kesicilerle bastırabilen bu tür bir diş ağrısı, uygun tedaviden sonra ortadan kalmaktadır.

Donuk Ağrı

Donuk diş ağrısı, dişe ve diş çevresine yayılan zonklayıcı bir his şeklinde tanımlanabilmektedir. Hafif ya da şiddetli olarak hissedilebilmektedir. Donuk diş ağrısı genellikle diş oyukları ya da ciddi diş eti hastalıklarından kaynaklanmaktadır. Bu tip bir diş ağrısı kişinin günlük hayatındaki işlevlerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Ağız Arkasında Hissedilen Ağrı

Ağzın arkasında hissedilen ağrı, çoğu zaman ön tarafta sıralanmış olan dişlerle ilgili değildir. Genellikle, 20’lik dişler nedeniyle gelişen ağız arkasındaki ağrı, oldukça yaygın bir durumdur. Bu dişler çene üzerinde çıkmak için gerekli olan yeri bulamamakta ve ya diş etlerinin içinde kalmaktadır ya da çıktığı zaman diğer dişlere ve çeneye baskı yapmaktadır. Bu da sonuç olarak, şiddetli ağrıya yol açmaktadır.

Bebeklerde Diş Ağrısı Belirtileri

Bebeklerde diş çıkarma dönemi nedeniyle yoğun bir diş ağrısı gelişebilmektedir. Oluşan belirtiler ise birkaç gün sürebilmektedir. Bütün dişlerin çıkması ise birkaç ayı alabilmektedir.

Bazı şanslı bebekler herhangi bir ağrı ya da diğer bir belirti yaşamadan diş çıkarabilmektedir. Bununla birlikte, geri kalan bebeklerde pek çok belirti yaşanabilmektedir. Bu belirtiler şunları içerebilmektedir:

·         Ağızdan salya akması

·         Diş etlerinin şişmesi

·         Diş etlerinin altında görünmeye başlayan dişler

·         Sinirlilik

·         Uyku problemleri

·         Her şeyi ısırmaya, çiğnemeye ve emmeye çalışma

·         Yüzünü sürtünme

·         Yemek yemeyi reddetme

·         Kulaklarla oynama ya da kulakları kapatmaya çalışma

Acil Tıbbi Yardım Gereken Diş Ağrısı Belirtileri

Diş ağrısı olan kişilerde ortaya çıkan diğer belirtiler bazen endişe kaynağı olabilmektedir. Bu belirtiler, yayılmış olan bir diş enfeksiyonun habercisi olabilmektedir. Endişe edilmesi gereken diş ağrısı belirtileri ise şunlardır:

·         Baş ağrısı veya karışıklık

·         Ateş

·         Ağız tabanının şişmesi veya hassasiyeti

·         Görmede zorluk çekme veya çift görme

Diş Ağrısı Nedir?

Diş ağrısı, dişin içinde ve çevresinde meydana gelen ağrıdır. Bu ağrı, dişte, diş etlerinde ya da çenede oluşan problemlerden kaynaklanmaktadır. Çoğu zaman, sürekli olarak devam etmekte ya da gidip gidip geri gelmektedir. Halk arasında son zamanlarda en sık görülen diş ağrısı tipi ise, aşırı soğuk ya da aşırı sıcağa karşı dişlerde oluşan hassasiyet nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Diğer durumlarda ise, genellikle nedeni diş oyukları, diş çürümesi ya da diş kırılmalarıdır.

Diş ağrısı kişinin yemek yemesini de zorlaştırmaktadır. Kalıcı olması durumunda ise kişi günlük hayatına odaklanmakta ve görevlerini yerine getirmekte zorlanabilmektedir. Bu nedenle, dişlerde herhangi bir problem ortaya çıkmadan önce düzenli diş ve ağız sağlığına özen göstermek en doğrusu olacaktır. Bir problemin oluşması durumunda ise ilk adım bir diş hekimine görünmek olmalıdır. (9)

Diş Ağrısı Tedavisi

Diş ağrısı nasıl geçer? Diş ağrısının tedavisi nedenine bağlı olarak değişebilmektedir. Bu durumda, diş hekimi tarafından kişinin ağzı, diş etleri ve dişleri incelenmekte, sonrasında ise uygun tedavi seçenekleri değerlendirilmektedir.

Diş ağrısının nedeni herhangi bir diş çürüğü ise, diş hekimi dişteki çürüğü çıkarıp yerine dolgu yapmaktadır. Diş ağrısı, diş pulpasında meydana gelen bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, kök kanal tedavisi uygulanabilmektedir.

Diş ağrısına yol açan diş kırıkları, diş eti hastalıkları ya da 20’lik diş gibi durumlar yine diş hekimi tarafından uygun tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilmektedir.

Diş Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Diş ağrısı tanısı ve tedavisi için diş hekimine başvurulmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir