D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Şiddetli D vitamini eksikliği yaşayan bebeklerde kas spazmları ve krampları yaşanabilmektedir. Aynı zamanda, nöbetler ve solunum güçlükleri de görülebilmektedir. Bu belirtiler, kalsiyum emiliminde D vitaminin rolü olduğu için, kalsiyum eksikliği ile bağlantılı olarak ortaya çıkmaktadır.

Çocuklarda D Vitamini Eksikliği Belirtileri

·         D vitamini eksikliği şiddetli seviyelerde olan çocukların kafatası daha yumaşak olabilmektedir. Bu durum, bacak kemikleri için de geçerlidir. Büyümekte olan çocuğun bacakları kavis şeklinde gelişmektedir. Kas ve kemik ağrıları da ortaya çıkabilmektedir.

·         D vitamini eksikliği bulunan çocuklarda büyüme geriliği oluşabilmektedir. Kilodan ziyade boyu etkilemektedir. Çocuk yürümeye başlarken bu eylem için isteksiz olabilmektedir.

·         D vitamini süt dişlerinin gelişiminde rolü bulunan bir vitamindir. Bu nedenle, eksikliği söz konusu olduğunda, süt dişleri geç çıkabilmektedir.

·         D vitamini eksikliği, çocuğun aşırı sinirli ve huysuz olmasına yol açabilmektedir.

·         D vitamini eksikliği yaşayan çocuklar, enfeksiyonları geliştirmeye daha açık bir hale gelebilmektedir. Özellikle, solunum yollarıyla ilgili belirtiler yaşamaya daha eğilimli olabilmektedirler. Bunun nedeni, vitamin eksikliğinin bir sonucu olarak göğüs kaslarının ve göğüs kafesinin zayıf olmasıdır.

·         D vitamini eksikliğinin çok şiddetli olması, vücuttaki kalsiyum seviyesinin düşmesine de yol açabilmektedir. Bu da kas spazmlarına, uykusuzluğa ve solunum zorluklarına neden olabilmektedir.

·         Nadiren de olsa, aşırı düşük olan D vitamini, kardiyomiyopati olarak adlandırılan kalp kası zayıflamasına neden olabilmektedir.

Yetişkinlerde D Vitamini Eksikliği Belirtileri

·         Kas Güçsüzlüğü

Kas güçsüzlüğü bir D vitamini eksikliği belirtisidir. Kaslardaki güçsüzlük genel vücut yorgunluğuna da yol açabilmektedir. Kas güçsüzlüğü bir süre boyunca fark edilmeden devam edebilmektedir. Farkedilmesi ise aylar alabilmektedir.

D vitamini eksikliği arttıkça, kas güçsüzlüğü de artmaktadır. Bu durum, kas ve kemik ağrılarına dönüşebilmektedir. Kas-iskelet sistemi etkilenebildiği için D vitamini eksikliğinden maruz olan kişinin günlük faaliyetlerini yerine getirmesi zorlaşmaya başlayabilmektedir.

·         Kemik Ağrıları

D vitamini eksikliği, kemik ağrılarına neden olmaktadır. Çoğu zaman, ağrının kaslardan mı yoksa kemiklerden mi kaynaklandığı tespit etmek zor olabilmektedir. Ancak, kemik ağrısı kas ağrısına göre çok daha derinden hissedilmektedir. Kas ağrısı genellikle tek merkezde odaklanmaktadır ve kişi hareket ettiği zaman şiddetlenmektedir. Kemik ağrısı ise daha geniş bir alanı etkilemektedir.

İnsan yaşlandıkça kemikleri artık büyümeye devam etmemektedir, ancak kemik dokusu sürekli olarak yenilenmektedir. Ciddi seviyede olan D vitamini eksikliği, kemiklerin yumuşamasına ve kemik kırılması riskinin oluşmasına yol açabilmektedir.

·         Solunum Yolları Hastalıkları

Yapılan çalışmalara göre, D vitamini solunum yolu hastalıklarında bir koruma kalkanı sağlamaktadır. Bu durum özellikle çocukları etkilemektedir. Şiddetli astım vakalarında D vitamini alman tavsiye edilen yöntemler arasında bulunmaktadır.

Nefes alıp verme problemleri doktor tarafından hemen kontrolü yapılması gereken D vitamini eksikliği belirtileridir. Solunum yolu hastalığıyla mücadele eden kişinin panik atak gibi bir anksiyete bozukluğu yaşama ihtimali de yükselebilmektedir. Bu durumda, hayati önemi çok daha büyük olabilmektedir.

·         Aşırı Terleme

Çok fazla terlemek de bir D vitamini eksikliği belirtisi olabilmektedir. Yeni doğan bebeklerde aşırı terleme meydana geliyorsa, doktor bunu bir erken D vitamini eksikliği belirtisi olarak değerlendirmeye alabilmektedir. Diğer yandan, bu sadece bebekleri etkileyen bir durum değildir. Terlemenin normal olmadığı bir koşulda aşırı terleme yaşıyorsanız, bir doktordan yardım alabilirsiniz.

·         Depresyon

D vitamininin beyinde serotenin üretimine yardımcı olduğu bilinmektedir. Diğer adıyla mutluluk hormunu olan seroteninin üretilmemesi kişinin ruh halini etkileyebilmektedir. Bunun bir sonucu olarak da, depresyon gelişebilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre de, güneş ışığından daha az faydalanma fırsatı bulan ülkelerde yaşayan insanlarda depresyon vakaları çok daha fazladır.

·         İnfertilite Sorunları

İnfertilitenin önde gelen nedenlerinden biri polikistik over sendromudur. D vitamini eksikliği ise bu sendromun gelişiminde rol oynayabilmektedir.

·         Zayıf Bir Bağışıklık Sistemi

D vitamini vücuttaki 2000’den fazla gen üzerinde etkisi bulunan bir vitamindir. Bu nedenle de, bağışıklık sistemi için son derece gereklidir.

Bağışıklık sistemi, vücudu zararlı saldırılara ve hastalıklara karşı koruyan bir savunma mekanizmasıdır. D vitamini eksik olduğu takdirde, vücut bu saldırılara karşı daha güçsüz kalabilmektedir.

·         Kardiyovasküler Hastalıklar

D vitamini eksikliğinin kardiyovasküler hastalıklara yol açabileceği düşünülmektedir. Yapılan araştırmalara göre, özellikle konjestif kalp yetmezliğinin gelişiminde bir rolü olabilmektedir. Bu durumda oluşabilecek diğer belirtiler arasında baş dönmesi, ağır şişkinlik (özellikle bacaklarda), nefes alıp verme problemleri ve göğüs ağrısı bulunmaktadır.

·         Sedef Hastalığı

Sedef hastalığı cildi etkileyen bir hastalıktır. Genellikle stres nedeniyle tetiklenmektedir. Diğer bir nedeninin ise D vitamini eksikliği olduğu düşünülmektedir. Aslında, direkt olarak bir neden olduğu söylenemese de, belirtileri kötüleştirmeye yol açabilmektedir. Tedavisi sırasında stresi azaltma yöntemleriyle birlikte D vitamini de önerilebilmektedir.

·         Kronik Ağrı

Vücutta meydana gelen sürekli yani kronik ağrılar D vitamini eksikliği ile bağlantılı olabilmektedir. Bu durumun, D vitamini eksikliği nedeniyle gelişip gelişmediğini tespit etmek zor olabilmektedir, bu nedenle, sürekli olarak devam eden ve açıklanamayan vücut ağrılarıyla mücadele ediyorsanız bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

·         Enerji Kaybı

Vücut enerji üretmek için D vitaminine ihtiyaç duymaktadır. Enerji eksikliği ise kişinin hayata karışmasını ve günlük faaliyetlerini yerini getirmesini önleyen oldukça can sıkıcı bir durumdur. Yeterince D vitamini alınmadığı takdirde, enerji eksikliği ortaya çıkabilmektedir. Yorucu bir hayat sonrasında, depresyon veya ruh hali değişikliklerine de yol açabilmektedir.

·         Yüksek Tansiyon

D vitamini eksikliğinin hipertansiyona yol açabileceği düşünülmektedir. Diğer yandan, sürekli olarak devam eden tansiyon yüksekliği kalp krizi ve inme gibi ciddi sağlık sorunları riskini de yükseltebilmektedir. D vitaminin tıpkı bir antidepresan gibi çalışarak yüksek olan tansiyonu normale çevirebilmektedir.

·         Kronik Böbrek Hastalığı

Böbrekler, kandaki atıkların temizlenmesini sağlayan bir organdır. Görevini yerine getiremediğinde vücut pek çok hastalığa karşı açık bir hale gelmektedir. Yaşlandıkça böbreklerin D vitaminini işleme fonksiyonu zayıflamaktadır. Bu nedenle de, böbrek rahatsızlıkları meydana gelebilmektedir.

·         Dayanıklılığın Azalması

Vücut dayanıklılığının azaldığını düşünüyorsanız, bu bir D vitamini eksikliği belirtisi olarak ortaya çıkabilmektedir. Hem enerji üretiminde hem kas ve kemik yapısındaki rolü nedeniyle, eksikliğin söz konusu olması durumunda, vücut dayanıklılığı da zayıflamaktadır.

D Vitamini Eksikliği Nedir?

D vitamini diğer bütün vitaminler gibi vücut sağlığı için vazgeçilmezdir. En büyük kaynağı da güneştir. Güneş ışığından yararlanan kişinin cildinde üretilmektedir. Yeterli miktarda alınmaması durumunda ise, vücutta D vitamini eksikliği meydana gelmektedir.

D Vitamini Eksikliği Tedavisi

D vitamini eksikliği nasıl geçer? D vitamini eksikliğinin tedavisi, 1-2 ay veya daha uzun süre boyunca günlük olarak D vitamini alınmasını gerektirebilmektedir. Daha hafif olan seviyelerdeki eksiklik içinse, güneş ışından yararlanmak ya da D vitamini açısından zengin olan gıdaları tüketmek faydalı olabilmektedir.

D Vitamini Eksikliği İçin Hangi Doktora Gidilir?

D vitamini eksikliği için dahiliye bölümüne başvurulmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir